Walter Chiari 100 yıl önce doğdu, ilk biyografi çıkıyor

SULTAN

Mod
Global Mod
Tgcom24

Yayınlanmamış tanıklıklar ve belgelerle dolu bu kitap, şaşırtıcı ve komik anekdotları bir araya getirirken aynı zamanda hayatının bazı tartışmalı pasajlarına da ışık tutuyor. Verona'da Puglia'lı mütevazı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve 1930'larda Milanlı oldu, kendisini derginin kralı olarak kabul ettirdi ve ardından yüzden fazla filmde rol aldığı sinemaya adım attı. 1950'li yıllardan bu yana televizyonun tarihi programlarında popüler bir sima olarak yer alıyor: “Mükemmel şarkı” Ve “Stüdyo Bir“. Onlarca yıldır muhteşem tiyatronun gişe rekorlarını kırdı ve parlak basının sayfalarını sayısız duygusal macerayla doldurdu. İtalyan tarzı ve zarafetinin şampiyonu Chiari, 67 yıl boyunca saatte yüz mil hızla yaşadı. Simone Annicchiarico zaten on tane yayınlamıştı. yıllar yapar”Walter ve ben“, babasıyla arasındaki ilişkinin özel kısmına odaklanan bir anı. Artık resim tamamlandı. “İşte babamın orada olmayan tüm biyografik kısmı – diye açıklıyor -. Kitabımı okuyan herkes otomatik olarak Walter Chiari'nin kim olduğu hakkında zaten biraz bilgi sahibi olmalıdır. Onun yerine radyo, dergi, tiyatro, sinema ve televizyon arasında yaptığı her şeyin biyografik kısmı burada yer alıyor.”

Bu biyografinin doğuşu zaman içinde kaybolmuştur. Annicchiarico şöyle açıklıyor: “Aslında bu kitabın Kowalski için yıllar önce çıkması gerekiyordu. Ben de hikayelerimi anlattığım bir kitap yapmayı düşünüyordum, ayrıca bazı biyografik notlar da eklemek istedim. Sky için çalıştığımdan beri O sırada kendisi de kanalda çalışan Michele Sancı'ya babam hakkında bilgi toplamamda ve yaklaşık yirmi sayfalık biyografi yazmamda bana yardım edip edemeyeceğini sorduğumda, flash belleği kaybettiğim için kitabım artık yayınlanmadı, artık devam etmek istemedi. Ve çok fazla materyal toplayan Michele, başka bir bağımsız kitap yapmaya karar verdi.”

100 yıl sonra Walter Chiari, Simone Annicchiarico: Artık var olmayan bir İtalya'nın büyüklüğünü somutlaştırdı - fotoğraf 2

basın ofisi

“%100 Walter”dan önce Walter Chiari'nin tam bir biyografisi yoktu. “Tek kanıt, muhtemelen aramızda, babamı 70'lerde yazmaya zorladıkları, 'Walterchiari'de ay doğduğunda' diye açıklıyor Simone, onlarca yıldır üretimi durdurulmuş olan bir kitaptı.” Ancak oğluna göre, şimdiye kadar hiç kimsenin bu kadar önemli bir aktörün tam bir biyografisini düşünmemiş olması şaşırtıcı olmamalı. “Belki de böyle olması doğrudur – diyor – çünkü o ele geçirilmesi zor bir insandı, o kadar tuhaf ki onu asla bulamadınız, nerede olduğunu asla bilemediniz. Yani onun hakkında bir kitap yazmak bile kolay olmazdı. Ama biz oradaki bilgi eksikliğini telafi ediyoruz. Belki de bunların hepsi karmanın bir parçasıdır.”

Kitabın alt başlığı, Walter Chiari'nin yolunun doğrusal ve sıradan olmaktan çok uzak olduğunun altını çizmek için “Chiari. Düzensiz bir dehanın biyografisi”dir. Ancak Simone Annicchiarico bu tanımı reddediyor düzensiz. “Sanırım bu şey onun ölümünden sonra ortaya çıktı, 1991'de düzensiz dehanın tanımını okumaya başladım – diyor -. Ama düşünürseniz sıradan dahiler yok: Eğer düzenliyseniz normalsiniz, sıradansınız ve bu yüzden bir dahi değil. Bunda yanlış bir şey yok, çünkü sadece dahiler tarih yazmadı, hepimiz birlikte yazdık. Ama eğer biri birisinin dahi olduğunu söylerse, bence bu otomatik olarak kesinlikle yasa dışıdır “.

Peki Walter Chiari gibi “düzensiz” (veya parlak) bir karakterin çevresindeki diğer büyüklerle nasıl bir ilişkisi vardı? Simone, “Babamın eski muhafızlarla en güçlü bağları olduğuna inanıyorum” diye açıklıyor. Toto, Macario, Gilberto Govi ve bunun Vittorio Gassman, Ugo Tognazzi, Vianelloama babam zaten 18/20 yaşında baş komedyendi ve bu nedenle revü tiyatrosunu gezdi ve Macarios'a, Totò'lara, Daiuto'ya çok ama çok yakındı. Belki de bu nedenle kendisinden biraz daha yaşlı olanlarla takılmaya daha istekliydi, ama bunun tek nedeni kendisinin 1940'larda bir dergi yazarı olması, oysa Sordi ya da Tognazzi'nin olmamasıydı.”

“%100 Walter” yalnızca Walter Chiari'nin hayatını ve dehasını yeniden keşfetmek için değil, aynı zamanda bugün her zamankinden daha fazla ışık yılı uzakta görünen bir bağlama dalmak için de değerli bir kitap. Annicchiarico, “Umarım bu kitabı okuyan herkes İtalya'nın ne kadar muhteşem olduğunu ve otuz ya da kırk yıl önce orada yaşayan karakterleri gerçekten yeniden keşfedebilir ve yeniden keşfedebilir” diyor Annicchiarico. En azından bir karşılaştırma yapmak için, çünkü eğer yapmazlarsa Karşılaştırma yapmaya başlayın, burada işler çok kötü gidiyor. Bana göre çok kötü bir yola girdik.” Maalesef sonuç pek iyimser değil, çünkü Simone Annicchiarico'ya Walter Chiari gibi “düzensiz bir dehanın” bugün yeniden doğup doğamayacağı sorulduğunda cevap özlü: “Kesinlikle sıfır”.

14 Mart günü Walter Chiari'ye adanacakGüneydoğu” İle ilgili Tekellerşu anda 24. baskısında. “%100 Walter. Düzensiz bir dehanın biyografisi”nin Güney bölümündeki ön izleme sunumuna ek olarak, her iki yazarın da odada konuk olduğu Cecilia Formenti'nin “Meglio esser chiaro” adlı belgeselinin gösterimi de yapılacak. Simone Annichiarico ve Marino Girolami'nin ünlü “Walter ve kuzenleri”.