Torino, filozof Gianni Vattimo öldü

SULTAN

Mod
Global Mod
Sahabenin acı sözleri

“Her akşam olduğu gibi annem ona ‘yarın görüşürüz Gianni’ dedi ve o da parmağıyla ‘hayır’ı gösterecek gücü buldu. Bizi büyük halkının sevgisiyle terk edeceğine dair ona güvence verdim. Profiline şunları yazdım: bunu bir süre önce benden aşırı bir durumda yazmamı istedi ve sonuçta hepsi onun kendi kendine yaptığı büyük ironinin bir parçası. Hepinize teşekkür ederim. Merhaba profesör”. Simone Caminada bunu Facebook’ta yazdı ve filozofun sayfasında şu kitabeyi yayınladı: “Zayıftım. Gianni Vattimo 04-01-1936 19-09-2023”.

4 Ocak 1936’da Piyemonte’nin başkentinde doğdu. Hans Georg Gadamer gibi öğretmenlere sahip olduktan sonra Martin Heidegger’in düşüncesinin en büyük bilim adamı olarak kabul edilebilir. Anti-dogmatik, şeylerin gerçek düzeninin felsefi ya da bilimsel bir şekilde tanımlanamayacağı gerçeğine sıkı bir şekilde inanan o, her metafizik konumu eleştirdi.

1983’te Pier Aldo Rovatti ile birlikte zayıf düşünme üzerine bir makale koleksiyonunun editörlüğünü yaptı ve bunların en büyük temsilcisi olarak kabul edildi. Her zaman çok basit ve anlaşılır bir yazıyla teorilerini daha az kültürlü kamuoyunun bile erişebileceği hale getirmeye çalıştı. Kendini komünist ilan etti ama “eski Marksist anlamda değil” ve çok dindardı. Kendisini “eşcinsel ve Hıristiyan” olarak tanımladı ve LGBT sorunlarının öncüsü olarak kabul edildi.

Torino Üniversitesi’nde profesör olmasının yanı sıra yurt dışında da ders verdi ve saygın uluslararası üniversitelerden fahri dereceler aldı. Ayrıca, önce 1999’da sol görüşlü Demokratlar’da, ardından 2009’da Di Pietro’nun Italia dei Valori’sinde olmak üzere iki yasama meclisinde Avrupa Parlamentosu üyesi oldu ve televizyonda televizyon programlarına ev sahipliği yaparak felsefenin yayılmasına katkıda bulundu.