Tırnak batmasına kim bakar?

yilmazbas

New member
“Çok berbattı, acile gittim, antibiyotik verdiler, sonraki gün genel cerrahiye gittim, merhem yazdı, düzelmeyince cildiyeye gittim, onlar ortopediye yönlendirdi, oradan randevu alamadım. Bu sırada, komşum plastik cerrahiye git dedi.”

Bu cins bir konuşmaya o kadar hayli şahit oluyoruz ki . bu biçimde bir şaşkınlık ile Google’a bu soru sorulunca, başlar biraz daha karışıyor. Tırnak batmasına hangi hekim bakar?

Bunun birkaç niçini var. Hastanelerinin yapılanmasının bu işin tahliline uygun olmaması, tabiplerin bu rahatsızlığı küçümsemeleri ve yapılacak süreci gereğince bilmemeleri.

Hastaneler; poliklinik, ameliyathaneler ve hastaların yatacağı odalar formunda yapılanmış. Tırnak batması hastası, rastgele bir polikliniğe başvurduğunda o günkü poliklinik yoğunluğunda tabibin işi bırakıp bunu çözmek istemesi mümkün olmuyor. Hem vakit, hem yer açısından bir imkansızlık var.

Bu imkansızlıklar sebebiyle muhakkak bir uzmanlık alanında ağırlaşma olmuyor, ötürüsıyla deneyim de oluşmuyor. Hastalar dağılıyor zira.

Tırnak batması hastaları; daha öbür tırnak hastalıklarıyla da ilgilendikleri için dermatoloji-cildiye tabiplerine yahut bir anestezi ve süreç gerekecekse bölgeyle tanışıklıkları olduğu için ortopedi doktorlarına başvurmalılar.

Bu bakımdan; hastaneye başvuracak ölçüde yakınması olan bir kişinin, gerekecekse bir süreç de yapabilecek ortopedi uzmanı bir tabibi bulması her vakit en makul yol olur, bana nazaran.

Dr. Feza Köylüoğlu