Oyunda Öldüğünüzde Gerçekte Öldüren Sanal Gerçeklik Gözlüğü!

Felaket

Member
Gerçek dünya ile sanal dünyayı bir ortaya getirmeyi öngoren metaverse teknolojisi, günümüzde hala epey uzak bir teknoloji olarak gözüküyor. Ancak bu cihanın temellerini oluşturacak sanal gerçeklik teknolojileri her geçen gün popülerleşiyor ve gelişiyor.

Sanal/artırılmış gerçeklik aygıtlarının günümüzdeki en büyük eksiği sanal dünyadaki hissi fizikî olarak hissettirememesi olurken bugün çok çarpıcı bir açıklama geldi. Meta’nın sahibi olduğu sanal gerçeklik ekipmanları üreticisi Oculus’un kurucusu, sanal alemde öldüğünüzde gerçek dünyada da öleceğiniz bir gözlük geliştirdiğini deklare etti.

Oyunda öldüğünüzde gerçek hayatta sizi öldürecek sanal gerçeklik gözlüğü:

Oculus kurucusu Palmer Luckey, geçtiğimiz gün paylaştığı blog yazısında “ofis sanatından bir parça” olarak nitelendirdiği gözlüğünü duyurdu. Gözlük, sahiden de bir insanı öldürmeyi sağlayacak donanımlara yer veriyor…

“Genellikle farklı bir proje için kullandığım patlayıcı yükü modüllerinden üçünü kullandım ve bunları ekranın makul bir frekansta kırmızı yanıp söndüğünü algılayabilen dar bantlı bir fotosensöre bağlayarak geliştirici tarafında oyun entegrasyonunu epey kolaylaştırdım. Uygun bir oyun sonu ekranı görüntülendiğinde, patlayıcılar ateşlenir ve kullanıcının beynini anında yok eder.”

Projesini sakin sakin anlatmaya bu biçimde devam ediyor:

“Gerçek hayatınızı sanal avatarınıza bağlama fikri beni her vakit büyüledi – riskleri anında azamî düzeye çıkarıyorsunuz ve insanları sanal dünya ve ortasındaki oyuncularla nasıl etkileşime girdiklerini temelde bir daha düşünmeye zorluyorsunuz. Güçlendirilmiş grafikler, bir oyunun daha gerçek görünmesini sağlayabilir, lakin yalnızca önemli sonuçların tehdidi, bir oyunu size ve oyundaki öteki herkese gerçek hissettirebilir.

Ölme ihtimali yetmedi mi, adam bir de bu ihtimali hiç bir biçimde ortadan kaldıramayacağınız bir tedbir için çalışıyor:

“Bu olağan olarak eksiksiz bir sistem değil. NerveGear üzere kulaklığı çıkarmayı yahut yok etmeyi imkânsız kılacak bir karşı düzenek için planlarım var.”

Eh, aygıtın ezkaza öldürme ihtimali kendisinin de aklına gelmiş her neyse ki. Bu yüzden de aygıtı denememiş:

“Yanlış vakitte meydana gelebilecek ve kullanıcıyı öldürebilecek epey çeşitli arızalar vardır. Bu yüzden onu hakikaten kendim kullanmak için cesaretimi toplayamadım ve ayrıyeten SAO’da (Sword Arka Online) olduğu üzere, son tetiklemenin hakikaten sonlandırma şartlarının olup olmadığını basitçe belirleyebilen yüksek zekalı bir casusa bağlı olması gerektiğine ikna oldum.”

Tabii ağabeyimizin geliştirdiği bu aygıtın piyasaya sürülmesini bekleyemeyiz. Lakin umuyoruz ki aygıtı bir biçimde test etmeye de kalkmazlar.