İtalyan ailelerin harcamaları azaldı, yaşam pahalılığı tüketimi yavaşlatıyor

Hasan

Member
Hayat pahalılığı tüketimi yavaşlatıyor. Satın alma gücündeki ve tasarruflardaki erozyon, aile harcamalarını etkilemeye başlıyor ve eğer trendde herhangi bir tersine dönüş olmazsa, bu durum daha da kötüleşecek. yılın ikinci yarısında ilk altı aya göre -3,7 milyar azalması bekleniyor. Confesercenti için Europa Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen tahminlerden ortaya çıkan şey budur.

Ayrıca okuyun

Yılın ikinci yarısındaki yavaşlama nedeniyle yıl sonunda hane halkı harcamalarındaki genel büyümenin, geçen yılki %+4,6’ya kıyasla +%0,8 olması bekleniyor. Faktörlerin birleşimi tüketim seçimlerini cezalandırır. Birincisi, İtalyanların harcama kapasitesini azaltan uzun süreli yüksek enflasyon: toparlanma devam ediyor, ancak beklenenden daha az hızlı; Ağustos ayında hala %5 (+5,4) eşiğinin üzerinde olan fiyatlardaki artış eğilimi görülüyor. %). Satın alma gücündeki aşınmaya tasarruflar da ekleniyorfiyat artışının ilk aşamasında aileler tarafından önceki tüketim seviyelerini korumak için kullanıldı: neredeyse iki yıldır artan fiyatlardan sonra artık önemli ölçüde azalmış olan bir manevra marjı.

ECB’nin faiz artırımı da tüketimi yavaşlatıyorArt arda onuncu artışına ulaşıyor: Enflasyonla mücadele için alınan bir karar, ancak ne yazık ki ailelerin, özellikle de değişken faizli ipotek sahibi olanların harcama kapasitelerini olumsuz etkileyerek ekonominin genel büyümesini etkiliyor. Faiz oranlarındaki artış aynı zamanda ekonominin hızla kötüleştiği bir dönemde geldi. Pandemi sonrası toparlanmanın itici güçleri, özellikle GSYİH büyümesine katkısı azalan ihracat ve yatırımlardan gelen dürtülerin güçlü bir şekilde zayıflamasıyla birlikte zayıflıyor.

Confesercenti şöyle devam ediyor: Gayri safi yurt içi hasıladaki değişim, bu nedenle çoğunlukla tüketim dinamiklerine bağlı olarak geri dönüyor ve ne yazık ki yavaşlıyor. Tüketimin GSYH içindeki genel payı geçen yılki %59,8’den %59,3’e çıkmalı, ancak enflasyon hariç bu, yüzyılın başından bu yana en düşük rakam olan %58,4’lük reel katkı sağlayacaktır (2000’de %59,9’du)..

Her şeyi hesaba katarak, bu eğilimler GSYİH büyümesini yılın ilk yarısındaki %+1,2’den yılın ikinci yarısında +%0,1’e düşürecek. Bu nedenle, yıllık bazda 2023 büyümesi, Tanımda hedef olarak belirlenen %1’in aksine %0,7’de duracaktır. Confesercenti, gidişatı tersine çevirmenin mümkün olduğunu ancak derhal harekete geçmemiz gerektiği konusunda uyarıyor.

Confesercenti analistlerine göre büyümeyi tekrar hedeflere uygun hale getirmek için yılın ikinci yarısında tüketimde 4 milyar dolarlık daha fazla bir artışa ihtiyaç duyulacak.GSYİH büyümesine katkısı 0,6 puandan 0,9 puana yükselecek. Bugün tüketim eğiliminin %93’e eşit olduğu dikkate alınırsa, bu harcama artışı on üçüncü maaştan alınan verginin 4,3 milyar oranında azaltılmasıyla sağlanabilir. Ancak kısmen telafi edilebilecek daha düşük bir gelir: On üçünde vergi indiriminin yarattığı daha fazla büyüme ve daha fazla tüketim harcaması, gelirde 1,3 milyarlık bir artışa yol açacak ve önlemin kamu bütçesi için maliyeti 3 milyar dolara düşecek. milyar olduğu sonucuna vardılar.