eski REM Milano’da sergileniyor

SULTAN

Mod
Global Mod

Sanatsal ilhamlar

Basın toplantısında Stipe, “Düzensizlerin çalışmalarını beğeniyorum” diyor ve sergide pek çok fotoğrafçı ve sanatçıya atıfta bulunduğunu açıklıyor (“Robert Mapplethorpe’un sanatını ve fotoğraf dehasını inceledim ve büyük beğeni topladım”), özellikle ” Çalışmalarından dolayı İtalyan Marisa Merz’e ve kahramanlarımdan biri olan Brancusi’ye saygılarımı sunuyorum”.

Serginin teması

Küratörlüğünü Alberto Salvadori’nin üstlendiği ve Milano için özel olarak tasarlanan sergi projesinin dayanak noktası, fotoğraflardan kitap kapaklarına, seramikten alçı ve mürekkepli, plastik ve betondan heykellere kadar çeşitli ifade dilleriyle yorumlanan portredir. ses çalışmalarına kadar. Sergi, Michael Stipe’ın da belirttiği gibi “bir montaj değil, başı ve sonu olan bir metin gibidir. Üniter bir projedir”. Ve kitapçıkta şöyle diyor: “Kırılganlık bir süper güce dönüşür… Günümüzün zorluklarını anlatan, yeni fırsatların altını çizen ve sadece kendimiz için değil çevremizdekiler için de önemimize dair yenilenmiş bir anlayışı vurgulayan bir harita. topluluklar, dünyamız için. Şu anda en değerli şeye, hayatın parlaklığına, güzelliğine ve eğlencesine odaklanmayı seçiyorum. Kaybettim ve kayboldum, ama şimdilik yükseklerden uçuyorum.”

Serginin merkezinde bir şiir

Ana ilham kaynağı Max Ehrmann’ın ünlü şiiri “Desiderata”dır (1927). Özellikle, “Desiderata2027” ve “Desiderata Teleprompter” şiirine doğrudan gönderme yapan çalışmalar, orijinal metni yapıbozuma uğratıp yeniden yapılandırıyor, Stipe’ın daha geniş bir yoruma davet eden kişisel vizyonu aracılığıyla içindeki kırılganlık temalarını cömertçe genişletiyor ve güçlendiriyor. Halk.

Fotoğraflar

Sanatçının portre sanatına olan ilgisi sergide birçok farklı mecrada temsil ediliyor. Stipe, 14 yaşında fotoğraf çekmeye başladı; önce Freddie Mercury, Ramones, Tom Verlaine ve Patti Smith dahil olmak üzere kahramanlarını tasvir etti ve daha sonra, 2000’lerden bu yana merkezi bir parçası olduğu Atina, Georgia’daki sanatçı ve müzisyen topluluğunu belgeledi. 1980’lerin başı. Stipe’ın son kırk yıldır kurduğu ve sürdürdüğü bu ilişkilerde mentorluk, dostluk ve işbirliği iç içe geçiyor. Sergi için sanatçı, bu insanların hayatında oynadıkları rollerin çeşitliliğini, konu olarak temsil edilmelerinden, eserlerin fiziksel yaratımına dahil olmalarına kadar somutlaştıran ve yansıtan eserler yarattı. Sanatçılar Angie Grass ve Libby Hatmaker, Desiderata’nın yer aldığı multimedya çalışmalarının yaratılmasında etkili olurken, Stipe’ın üretim müdürü sanatçı Michael Oliveri ve seramikçi Caroline Wallner heykeller üzerinde onunla birlikte çalıştı. Stipe’ın uzun süredir stüdyo yöneticisi olan fotoğrafçı David Belisle, sergide yer alan her fotoğrafı bir dizi analog işlemden geçirerek titizlikle elle bastı. “Çok zor zamanlarda yaşıyoruz – Stipe diyor – ama ben iyimser kalmayı sürdürüyorum.”

Sergilenen fotografik portreler, onun Atina Georgia, New York, Fransa’nın güneyi ve Berlin’deki yaşamının çoğu zaman çok samimi anlarını yakalayan en son yayınını yeniden kurguluyor. Bu çalışmalar annesi, iki kız kardeşi ve vaftiz kızı, nişanlısı (sanatçı Thomas Dozol) ve uzun süredir arkadaşları olan yönetmenler Tom Gilroy ve Jim McKay dahil olmak üzere sevdiklerine olan bağlılığının bir göstergesidir. Arkadaşlarının kutlaması, Stipe’ın figüratif olmayan portrelere kendine özgü yaklaşımı aracılığıyla, kahramanlarına bir dizi saygı duruşu anlamına geliyor. Bu çalışmalar, matbaacı Ruth Lingen’le işbirliği içinde yaratılan sayfasız kitap kapaklarından oluşan karmaşık heykeller biçimini alıyor; her biri başlığında bir konunun adını taşıyor ve belirli bir karakterin özünü yönlendirmek için alışılmadık tipografi ve renk seçimleri kullanıyor. kişi.

Sergi otoportreye dönüşüyor

Kırılganlık Yoluyla Sergi, bir bütün olarak sergi, Stipe’ın kişisel ve kamusal yaşamının, sanatçının yaşamı boyunca hareket etme ve dünyayı görme biçimlerini yansıtan sayısız biçimde var olabildiği bir otoportreye dönüşüyor. Sonuç olarak, dahil edilen çalışmalar onun insan deneyimi anlayışının bir kanıtı olarak duruyor: aynı anda bulunan ve gerçekleştirilen, analog ve dijital, üretken ve geçirgen, gizemli ve aydınlatıcı, görünüşte farklı enerjilerin bir dizi anlamlı çarpışması. Eski REM şarkıcısının belirttiği gibi, “sanat müzik gibidir: duygudur”.