ÇKP 40. yılını bir sergi ve kutlama akşamlarıyla kutluyor

SULTAN

Mod
Global Mod
Sergi

Sergi, bir yıl önce doğan bir fikrin hayata geçirilmesidir: devasa proje, grubun kariyerine dair bir açıklamadan çok daha fazlası. Sözlerin patlayıcı gücü ve onları çevreleyen neredeyse mitolojik aura sayesinde, müzik olgusunu aşarak kolektif sosyal ve kültürel hayal gücüne dalarak özlerini aktaran bir çalışma. Küratörlüğünü bizzat Cccp’nin üstlendiği sergi, onların fikirlerinin ve müziklerinin mevcut bağlamdaki geçerliliğinin bir yansıması. 1800 m2’ye yayılıyor, 28 sergi alanıKüçük Manastır’a giren, Büyük Manastır’dan geçen ve yayınlanmamış sanat eserleri, hiç yayınlanmamış arşiv fotoğrafları, görsel-işitsel destekler, sahne kostümleriyle enstalasyonlarla iki kata yayılan bir rota. Zemin kat, her biri grubun bir albümüne ayrılmış olan 7 odaya bölünmüştür: her biri onu farklı kılan atmosferi yansıtmaktadır. Birinci katta ruh hali değişiyor ve 17 sergi alanının kaosuna geçiyoruz. Buradaki çağrıştırıcı başlıklar gösterilere, şarkılara, sevgi dolu mekanlara ve tarihi görüşlere adanmıştır. Reggio Emilia’dan başlayarak sergi, ziyaretçiyi zaman zaman Doğu ve Batı Berlin’i, sınırların Avrupa’sını, Beyrut’u, Arap dünyasını, SSCB’yi ve uydu ülkeleri, Çin, Hong Kong, Moğolistan’ı birbirine bağlayan sınırsız bir insan alanına yansıtıyor. , Kabil, Filistin, İsrail, Moskova, Leningrad ve bu yerleri hızla tek bir zihinsel imparatorluğun çevre bölgelerine ve merkezlerine dönüştürüyoruz.

“Bu bir kutlama sergisi değil, bir hatıra sergisi değil, bu hala bir gösteri” diye açıklıyor Massimo Zamboni: “İnsanların göreceği şey bir sergi değil, bir tutku; Ne zaman bir parça eklense, beraberinde getirdiği arzu, orada olmayı istemek bizim için sürpriz oldu. Geri çekilmem gereken bazı odalara girdiğimde, sevinçten ağlamayı bilen yetişkin adamlarız biz.” Cccp’nin sanat yaşamının geçtiği yere denk gelen sergi alanında Giovanni Lindo Ferretti hemen şöyle diyor: ” böyle bir grup ancak Reggio Emilia’da doğabilir ve ancak Reggio Emilia’ya varabilirdi ki burası ona göre “Amerikan imparatorluğunun en Sovyet yanlısı eyaleti”.

Birleşme

Yıllar geçmesine rağmen uzun bir mesafenin ardından dördünü hala bir arada görmek nostalji etkisi harika. Yüzlerinde mutluluk yazılı. Ve konuşurken sahip oldukları huzur içinde. Sergi, Annarella Giudici’nin (Feretti tarafından “CEO ve Cccp’nin yöneticisi” olarak tanımlanıyor) arşivleme çalışması sayesinde doğdu ve Ferretti ile Zamboni arasında 20 yıl sonra kurulan dostane ilişkiler sayesinde mümkün oldu. Ve Giovanni Lindo Ferretti (“asi olan bendim”) yeniden bir araya gelmenin kendisi sayesinde olduğunu kabul ediyor: “Ben yaratıcıydım. En son birlikte olduğumuz yer olan Cerreto’daki evimde Cccp röportajı yapmak için buluştuk ve 40 yıl sonra fotoğraf çektirdik. Cccp’nin Melpignano’daki konserini izledik ve yıkıldım. İki yıl öncesine kadar bir daha ne gruptan bir şey gördüm ne de bir şey dinledim. Onlarla birlikte olmak ve bu deneyimi yeniden yaşamak çok büyüktü. O gün yemek yemeye gittik ve öğle yemeğinin yarısına gelindiğinde, sanki önceki akşam bir konserden sonra birbirimizden ayrılmışız ve kahvaltı yapıyormuşuz gibi göründüğünü söyledim”. “O andan itibaren tarif edilemez bir suç ortaklığı ve sevgiyle karşılaştık”, diye ekliyor.

“Uyanmış bir hücre gibiyiz” diye belirtiyor, “Yıllarca reddedildikten sonra bir süre sadece Cccp’yi dinledim ve okudum”. Grubun sesi adına: “Ruhun bir boyutu ve bedenin disiplini bizi birbirimize bağlıyor” ve şöyle açıklıyor: “Tüm hayatımı CCCP’ye borçluyum”. Ve yine: “Birbirimizi yeniden bulduğumuzda, birbirimizi terk edenlerle aynı kişilerdik. Daha sonra yapılan her şeyin kökeni ÇKP’ye dayanıyordu. Bizler yalnızca zamanın işaretleriyle yaşlanan aynı kişilerdik. Çekirdek, bireyselliği aşar. Biz beraberiz”. Zamboni şunu ekliyor: “Her birimiz kendimizi azaltmak istiyoruz. Bu aritmetik çalıştığında çok yüksek sonuçlar verdi.”

Massimo Zamboni geçmişe ve belki de erken dağılmış olmanın pişmanlığına dair kategorik bir görüşe sahip: “İnandığımız dünya, Leningrad ve Moskova’daki iki konserden sonra dağıldığında dağıldık ve itiraf etmeliyim ki bazen bu bizim için bile anlaşılmaz oluyor. Çekmecelerde hala bir şeyler var, sergi önemli ama kapsamlı değil: kasetler, yayınlanmamış metinler, materyaller var ve bir şey çıkıp çıkmayacağını bilmiyorum, kendimize sorduğumuz ‘Onde’ şarkısı var neden hiç yayınlamadık: sergideki vitrinde bu gizli aile mücevherini koruyan bir bant var”.

Annarella Giudici bunun yerine “sahip olduğum tüm materyallere dokunmayı asla bırakmadığını, her zaman bir Cccp oldum. 1990’da bazı arkadaşlarla fotoğraf ve video taramaya başladık, materyali her zaman gardırobumda saklamaya çalıştım” dedi. Her zaman sanatı destekledim ama ne yaparsam yapayım Cccp’nin işlerinden daha aşağı kaldığı hissi vardı, diğerleri farklı formlarda sanatsal yolculuklarına devam ettiler ve kadın varlığının ezildiğini hissettim, bu yüzden yaklaşık bir süre malzeme topladım. On yıl.” Bunun yerine Danilo Fatur şunları söyledi: “Cccp’nin dağılmasından sonra bir yıl uyudum ve ardından birçok post punk kaydı oluşturdum”.

Yayınlar

Albüm “Tebrikler! Cccp – Çizgiye sadık. 1984 – 2024”, 18 tarihi şarkıdan oluşan ve sergiye katılarak odaların izini sürerek serginin kalıcı müzik parçası haline gelen Universal Music için 13 Ekim Cuma gününden itibaren vinil, CD ve deluxe kutu versiyonlarıyla numaralı ve sınırlı sayıda satışa sunulacak. Yeniden ziyaret edilen sürümlerdeki tüm albümlerin yeniden basımları eklenir. Bu arada, 21 ve 22 Ekim tarihlerinde, Emilian kentindeki Valli Tiyatrosu’nda kendilerini baş kahramanlar olarak görecek olan çifte Punkettone Büyük Galası için sözler ve görseller için beklenti oldukça yüksek. Bu etkinlikte müzik de olacak mı diye soranlara ise kendilerini ifşa etmediklerini, geleceğe bakmadan anın tadını çıkarmayı tercih ettiklerini söylüyorlar. Ama şifreli bir şekilde uyarıyorlar: “Biz CCCP’yiz, bazı sürprizlerle karşılaşacağız!”.

Cccp

Kanonik ulusal çerçevelerle sınırlı olmayan punk ve popüler müziğin bir karışımı. Reel sosyalizm ile İslam’ı, ideolojik manifestolarla doğu mistisizmini harmanlayabilen bir hayal gücü. Onları hemen ayırt eden, onları müzikal panoramamıza yabancı kılan ve Reggio Emilia’dan Berlin’e ve geri dönen bir yola, ulaşma hedefi ve varış noktası Asya olan bir Sovyet yanlısı ikonografi. Cccp Fedeli Alla Linea bunların hepsi ve çok daha fazlasıydı. İtalyan müzik yapma ve temsil etme tarzında devrim yarattıkları ve daha sonra olup bitenleri genellikle çok açık bir şekilde kirlettikleri ve etkiledikleri için övgüyü hak ediyorlar.