Arabaşı

SULTAN

Mod
Global Mod
Arabaşı Tanımı İçin Gereçler

Hamuru için:

• 6 su bardağı soğuk su
  • 1 su bardağı + 1 çay bardağı un
  • 2 tatlı kaşığı tuz
Çorbası için:

• Yarım hindi butu (bulamayan 2 adet tavuk butu kullanabilirsiniz)
  • 10 yemek kaşığı kavrulmuş un ( 7 yemek kaşığı kullanın şayet kıvamı koyu şayet olmazsa daha sonra ekleme yaparsınız )
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 3 litre su (2,5 litresi tavukları haşlamak için geri kalanı hamuru çırpmak için )
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 5 yemek kaşığı sıvı yağ
Arabaşı Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Öncelikle hamuru ile başlayalım. Hamurunu 1 gün önce yapmanızı tavsiye ederim.
  2. 4 su bardağı suyu tencereye alalım ocağa koyalım kaynamaya bırakın.
  3. Diğer bir derin kasede 2 su bardağı soğuk su ile un uygunca çırpılır. Bu unlu karışımı süzgeçten geçirin.
  4. Süzgeçten geçirmemin niçini hamur toprak toprak kalmasın diye.
  5. Kaynayan suya tuzu ekleyip bu unlu karışımı ekleyerek bi taraftanda tel ile çırpın.
  6. Bi 10 dakika daima çırparak göz göz olana kadar kaynatın.
  7. Diktörtgen borcamı soğuk suyla ıslatılıp hamur borcama dökülerek hafifçeten sallanıp her tarafa eşit biçimde yayılır. Fotoğraf çekme fırsatım olmadı kusura bakmayın. Hamuru soğuk bir yerde koruma edin.
  8. Çorbası için bilk öncesinden unu kavuruyorum kavanozda bekletiyorum hazırda bulunuyor.
  9. çabucak sonrasında kullanımı pratik oluyor kavrulan unu katiyetle elekten geçirin zira epey topak kalıyor.
  10. Hindi butu parçalanıp yıkanıp düdüklüye alınır.
  11. Biraz kızartılıp üzerine 2,5 litre su eklenip kapağı kapatılarak 15 dakika kaynatılır.
  12. Düdüklünün havası çıktıktan daha sonra içerisinden hindi alınıp suyu tekrar süzgeçten geçirilir.
  13. Hindi eti soğuduktan daha sonra tiftiklenir.
  14. Tencereye sıvı yağ ve salça alınıp 2 dakika kavrulur.
  15. Kalan yarım litre soğuk suya kavrulmuş un eklenip çırpılır.
  16. Kavrulan salçanın üzerine bu unlu karışım ek edilir.
  17. Hindi suyu da üzerine eklendikten daha sonra kaynayana kadar yüksek ateşte pişirilir.
  18. Tiftiklenen hindi etleri de çorbaya eklenip 1 2 dakika daha kaynatıp servis yapabilirsiniz.Afiyet olsun ????.
Arabaşı Tanımı Fotoğraflı Yapılışı