Yapay Zeka Botları Bu Sütunu Bildiremez. Ama İyileştirebilirler.

Hasan

Member
İntihal yazıları. Testlerde kopya çekmek. Yanlış bilgi yaymak. ChatGPT gibi yeni, güçlü yapay zeka araçlarının ortaya çıkışı, teknolojinin istenmeyen sonuçları hakkında endişelere ve kullanımının etik sonuçlarıyla ilgili tartışmalara yol açtı.

Endişelere rağmen, AI asistanları burada kalacak gibi görünüyor. ChatGPT’nin geçen yılın sonlarında gösterişli lansmanından sonra Microsoft, sohbet robotunun arkasındaki laboratuvar olan OpenAI’ye 10 milyar dolar yatırım yaptı. Bir rakibin tehdidi, Google’ı yeniden toplanmaya zorladı. Ve medya sitesi BuzzFeed kısa süre önce yapay zekayı çevrimiçi sınavlar ve diğer içerikler yazmak için kullanacağını duyurdu.

Bu teknolojinin artan etkisi göz önüne alındığında, bundan sorumlu bir şekilde nasıl faydalanmaya başlayabileceğimize odaklanmanın zamanı geldi. Birçok AI uzmanı ve bilgisayar bilimcisi, bu araçların zarar vermeyen büyük bir avantaj sağlayabileceği konusunda hemfikir: yazımızı düzenlemek.

Bu bağlamda, bilgileri anlamlandırmak ve yeni fikirler bulmak gibi zorlu işleri yapmak için becerilerimizi ve beyin gücümüzü kullanmaya devam ederken, bir cümleyi daha konuşkan hale getirmek, serpiştirmek gibi hafif yardımlar için yapay zekaya dönüyor olacağız. bazı tarihsel bağlamlar veya hatta bir şaka eklemek.

Birkaç gün boyunca, son iki yılda start-up’lar tarafından piyasaya sürülen iki AI yazma asistanı olan Wordtune Spices ve Rytr’ı test ettim ve ChatGPT ile karşılaştırdım. Bu üç aracın her birinin güçlü ve zayıf yanlarını vurgulayan bazı örneklerin üzerinden geçeceğim.

Test 1: Bir Cümleyi Yeniden Yazmak

İsrailli start-up AI21 Labs’ın geçen ay piyasaya sürdüğü Wordtune Spices’ı kullanmak için bir kutuya metin girin, düzenlenmesini istediğiniz cümleleri vurgulayın ve ardından iyileştirmeler yapmak için seçeneklere tıklayın. Son testim sırasında en iyi kullanımları arasında cümlelerin hızlı bir şekilde yeniden yazılması vardı.

Örneğin, geçen hafta e-posta adresleri ve gizlilikle ilgili köşemden şu cümleyi aldım:

Sonra “Yeniden Yaz” düğmesine tıkladım. Wordtune Spices, cümle revizyonları için bir seçenekler listesi çekti. En çok bunu beğendim:

Orijinal cümlem benim için önemli bir ayrıntı içeriyordu – e-posta adreslerimizi tereddüt etmeden teslim ediyoruz – ancak araç, konuyu kısa kesmek ve sorunun özünü özetlemek için birkaç kelimeyi kısalttı. Fena değil.

Test 2: Dil Bilgisi Hatalarını Yakalamak

Aynı adlı bir şirket tarafından 2021’de piyasaya sürülen bir yapay zeka yazma asistanı olan Rytr, blog gönderileri ve pazarlama metni oluşturmayı kolaylaştırmak için tasarlandı. Dilbilgisi hatalarını yakalamada ustaydı (benzer şekilde, Microsoft Word gibi kelime işleme araçlarının onlarca yıldır yaptığı gibi).

Testimde, kasıtlı hatalar içeren bu paragrafı düzenleme egzersizleri sunan bir eğitim sitesinden aldım:

Sonra Rytr’de paragrafın altını çizdim ve “Geliştir”i tıkladım. Bana şunu verdi:

Araç, paragrafın hatasız bir sürümünü otomatik olarak yeniden yazdı. Bu, bir çalışma aracı olarak veya anadili İngilizce olmayanlar için son derece kullanışlı olabilir.

Test 3: Bağlam Ekleme

Wordtune Spices ayrıca paragrafları ek bağlamla detaylandırmada da başarılı oldu. + düğmesine basarak, tarihsel veri, fıkra ve amacınızı kanıtlamak için bir örnek ekleyerek bir metin parçasına renk ve arka plan bilgisi ekleyebilirsiniz.

Mesela bu paragrafı geçen haftaki köşemden aldım:

Wordtune Spices’ta bir örnek, tarihsel bir gerçek ve bir fıkra eklemek için + düğmesine tıkladım. (Değişiklikler koyu yazılmıştır.)

Biraz araştırma yaptıktan sonra, 1978’in gerçekten de e-postanın pazarlama için ilk kez kullanıldığı zaman olduğunu öğrenmek beni çok etkiledi. Hedeflenen reklamları sunmak için e-posta makbuzlarını kullanma örneği de doğruydu. Şaka pek komik değildi ama ortalığı aydınlattı.

Test 4: Bu Sütunu Sonlandırma

Son olarak, tüm bu sütunu her bir yazı asistanına yapıştırdım, böylece her şeyi özetlemek için bir önemli veya akıllıca bir sonuç bulup bulamayacağını görmek için.

ChatGPT, makul bir sonuca varmak için tüm metni okuyabilen üç kişiden yalnızca biriydi:

Wordtune Spices, kullanılamaz bir paket servis üretti:

Rytr bir şey yaptı:

Wordtune Spices’ı geliştiren İsrailli start-up AI21 Labs, mevcut AI yazma teknolojisinin, araçlara verdiğim istemden daha fazla kullanıcı rehberliği gerektirdiğini söyledi. Rytr, kullanıcılarının bir şeylerin ters gitmesi durumunda yapay zekasını eğitmek için bir geri bildirim aracı kullanabileceğini söyledi. OpenAI yorum yapmaktan kaçındı.

Bütün bunlar, yapay zekanın işimizi geliştirmek için etkili bir araç olabileceğini gösteriyor. Bazı sonuçlar beni şaşırttı – özellikle Wordtune Spices’ın doğru ve alakalı arka plan bilgileri ekleyebilmesi. Aracı, bazı tarihsel verilerle paragrafların detaylandırılmasına ilişkin öneriler için ara sıra kullanabilirim, ancak daha sonra bunları yayınlamadan önce gerçekleri kontrol edeceğim.

Ve genel olarak, AI robotları düzyazıyı keskinleştirmek ve hantal, dilbilgisi dışı cümleleri temizlemek için kullanışlıydı.

Ancak botların yapamadığı şey, güçlü ve zayıf yönlerini gösterecek araştırma veya raporlama yapmaktı. Bu düşünmeyi gerektirir.