Venedik Bienali, bir transa ilk özel mansiyon

SULTAN

Mod
Global Mod
Tgcom24

Jüri iki özel ödüle layık görüldü. Bunlardan biri, 1936'da Kudüs'te doğan Filistinli aktivist Samia Halabi, şu anda New York'ta yaşıyor ve video konferans yoluyla ödül törenine bağlanıyor. İkinci özel mansiyon ise Güney Amerika'nın yerli ve geleneksel kültürleriyle ilişkili tuhaf temalar üzerinde çalışan 1989 doğumlu Arjantinli sanatçı La Chola Poblete'ye verildi. Bienal'e gelen ilk Arjantinli trans sanatçıdır.

İki kadına Yaşam Boyu Başarı Aslanları

Yaşam Boyu Başarı Altın Aslan ödülü iki kadına verildi: Türk sanatçı Nil Yalter ve Brezilya'ya göç eden İtalyan Anna Maria Maiolino. Küresel feminist hareketin öncüsü Nil Yalter, Venedik Bienali küratörü Adriano Pedrosa'ya bu ödülü verdiği için teşekkür ederek, “Bu Aslan'ı ihtiyacımız olan dünya barışına adıyorum” dedi. Pedrosa, “Altın Aslan, görsel sanatlara ve göç konusuna yaptığı katkıyı takdir ediyor” dedi. Calabria'da doğan ve ödülü Brezilya sanatına adayan Anna Maria Maiolino şunları söyledi: “Sanat ruhun bir macerasıdır ve ben buna her zaman inandım.”

Mataaho Kolektifi'ndeki sergiye Altın Aslan

60. Venedik Bienali Uluslararası Sergisi'nin en iyi sanatçısı Altın Aslan ödülü, Maori kültürüyle bağlantılı elyaf projeleri üzerinde çalışan Yeni Zelandalı bir grup sanatçı olan Mataaho Kolektifi'ne verildi. Genç bir sanatçının umut verici katılımı nedeniyle Gümüş Aslan, Nijeryalı-İngiliz Karimah Ashadu'ya verildi.

Altın Aslan Avustralya'ya gidiyor

Avustralya, tebeşirle çizilen İlk Ulus'un anıtsal aile ağacı için Venedik Bienali'nde Altın Aslan'ı kazandı. Küratör Ellie Buttrose, “Hepimiz bugün ve gelecekte tüm canlılara bakma sorumluluğunu paylaşıyoruz” dedi.