Tırnak batması ve acı

yilmazbas

New member
Tırnak batması ağrısı, büyük oranda bir acıdır.

Bu acı sebebiyle gece uyuyamayan yahut yıllardir istediği ayakkabıyı giyemeyen, bir yere çarparım diye her hareketine dikkat eden o kadar insan var ki..

Buradan hareketle; hem hastaların acılarının giderilmesi birebir vakitte bu acı giderme sürecinin kendisinin acısız olması fazlaca değerlidir.

yıllardir yüzlerce hasta tedavi ettim. Yapılacak süreçten korkmayan telaş etmeyen kişi görmedim.

Bunun niçini, parmağın ağrısız hale getirilmesinin bir bilgi ve deneyim gerektirdiğidir. Acı duymadan tırnağına müdahale yapılmış insan sayısı o kadar az ki.

Bu görüşümü destekleyen bir müşahede olarak 15-16 yaşından küçüklerde bu önyargılar oluşmadığı için sürece daha anlaşılır bir dehşetle giriyorlar.

Bunu bildiğim için hastayı baştan, fazlaca net biçimde süreç sırasında ağrı olmayacağına ikna etmem gerekiyor. İkna, kimi vakit “hiç ağrım olmadı” diye konuşan 12 yaşındaki bir kızın görüntüsü, kimi vakit internetteki yorumlar oluyor. Ve süreç sırasında ağrı olursa katiyen dokunmayacağımı hissettiriyorum.

Bir dipnot olarak, tam anestezinin sağlanamamış olması, hususa uzak bir kişinin elinde olunduğunun da işareti olabilir.

Ben ne yapıyorum? Digital kök blok denen bir sistemle tüm başparmağı uyuşturuyorum. Sürece başlarken, kesinlikle iğnenin giriş acısı hissedilmesin diye 5 dakika öncesinde iğne giriş yerine lidocainli krem sürüyorum, fazlaca ince bir dental enjektör ile prilocaine hidroklorür yapıyorum.