Tavuklu Köy Çorbası (Vitamin Deposu)

SULTAN

Mod
Global Mod
Tavuklu Köy Çorbası (Vitamin Deposu) Tanımı İçin Gereçler

Tavuk suyu için:

• 1 adet tavuk göğüs ( but olsa daha düzgün olur bende yoktu )
  • Yarım adet kuru soğan
  • 1 adet havuç
  • 10-12 tane karabiber
  • 1-2 adet tavuk bulyon ( katmasanız da olur ben seviyorum )
  • 5 su bardağı su
  • Tuz ( terbiyesini ek ettikten ve bir ölçü kaynadıktan daha sonra eklenir yoksa çorbanız kesilir )
Terbiyesi için:

• 8 yemek kaşığı yoğurt
  • 1,5 dolu yemek kaşığı un
  • 1 adet yumurta sarisi
  • 2-3 avuç sehriye ( erişte yahut tel sehriye de olabilir, tercihe bağlı )
  • Kıvama göre su eği, ben gerek duymadım
Yağlı sos için:

• 5-6 yemek kaşığı zeytinyağ yahut sıvıyağ + 1 dolu yemek kaşığı tereyağ
  • 1 tatlı kaşığı pul biber ( acı seviyorsanız 1 yemek kaşığı ekleyin )
  • 1 yemek kaşığı kuru nane
  • 1 diş sarımsak
Tavuklu Köy Çorbası (Vitamin Deposu) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

Merhabalar. Bu sonbahar/kış aylarında ne yazık ki soğuk algınlık oranı artıyor. Sizlere şifa verecek olan ve pek lezzetli olan bir çorba tanımı hazırladım.

1. Öncelikle tavuk suyu ile başlayalım. Bunun için tavuğu, soğanı ( yarım soğanı ikiye bölelim ), soyduğumuz ve 4 kesime böldüğümüz havucu, tavuk bulyonu, tane karabiberi ve suyu bir tencereye koyup kaynamaya bırakalım.
  2. Kaynamaya başlayınca en az 18-20 dakika haşlayalım.
  3. Bu ortada terbiyesi için bir karıştırma kabına yoğurdu, yumurta sarışını ve unu koyup bir hoş çırpalım.
  4. Tavuk suyu haşlanınca tavuk göğüsünü bir kenara alalım ılınmasını bekleyelim ( ditmemiz daha kolay olur ).
  5. Tavuk suyundaki karabiber tanelerini de çıkaralım lakin 3-4 tane suyun ortasında kalsa da olur.
  6. Suyumuzu blend edelim ( havuç ve soğan uygunca erisin, pürüzsüz bir kıvama gelene kadar ).
  7. Yoğurtlu terbiyesini ekleyerek tekrar ocağa alalım ve düzgünce çırpalım. Çorba kaynadıktan daha sonra tuz eği yapalım ve soğumuş yahut ılınmış olan tavuğu didikleyip çorbaya katalım.
  8. Akabinde şehriyemizi de ekleyelim 5- 10 dakika kadar daha kaynatalım. O ortada sosumuza geçelim.
  9. Bunun için sıvıyağ yahut zeytinyağını bir tavaya alalım ve üzerine bir dış sarımsak ezelim. Ocağın altını yakalım ve baharatları da ekleyelim. Son olarak tereyağını da katalım ve eriyene kadar ocakta tutalım ve karıştıralım.
  10. Bu ortada çorbamızı da orta ara karıştıralım yoksa tabanı tutuyor. Şehriyeler güzelce yumuşayınca çorbanız hazır demektir. Deneyeceklere afiyet bal şifa olsun
Tavuklu Köy Çorbası (Vitamin Deposu) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı