Mauro Repetto otobiyografisini yayınladı

SULTAN

Mod
Global Mod
Neden bunca yıllık sessizliğin ardından hikayenizi, olup bitenlerin kendi versiyonunu anlatmanın doğru zamanı geldi?

Bu sadece bir tesadüftü. Biraz daha almak, dolayısıyla yeni anılar almak için yatak odamı hafif tozlu “oyuncaklarla” toplamak istedim. Ve bunu yaparken o kadar da tozlu olmadıklarını keşfettim, onlarla oynamaktan hala keyif alıyordum, neredeyse hoşlardı. Bu yüzden tekrar oynamak istememi sağladı. O sıralarda 883’ün videolarının ilk yönetmeni Stefano Salvati ile tanıştım; bana burada, İtalya’da fikir yazma isteğini geri verdi. Beni Massimo Cotto ile tanıştırdı ve bana “sen gerçekten rock’n’roll’sun, biz bir kitap yapabilirim.” Kabullendim ve iki günde taşan bir nehir gibi tüm anılarımı çöpe attım.

Hayatınızdaki anıları ve anları “oyuncak” olarak tanımlamanız ilginç, hayata karşı tavrınızı, her deneyim karşısında daima şakacı tavrınızı örnekliyor.

Her zaman kazanamayacağının bilincinde olarak olaylara her zaman oyunmuş gibi yaklaşmak benim için normal. Biraz Johan Crujff’un Hollanda’sına benziyor: çok sayıda gol atıyorsunuz ve er ya da geç iki ya da üç topu oyuna sokuyorsunuz. Birkaç gol yemeniz önemli değil çünkü kazanmak için kesinlikle bir gol daha atabilirsiniz. Sportif ruhum Dekubertiniyen değil, katılmakta sorun yok ama kazanmak istiyorum. Ama aynı zamanda zaman geçirmeye de yaradığının farkındayım, dolayısıyla bana önerilen zorluklara karşı keyif veren bir tavır takınıyorum.

Bu tavrınız, otuz yıl önce 883 yarışını kazanan, hareket halindeki bir arabadan inip başka bir şey aramanızı da içeriyor mu?

Ben de Amerika’da bir şeyler yapmak istiyordum. Şimdi bu size çılgınca gelebilir çünkü Amerikan rüyası artık mevcut değil ama o zamanlar kültürel olarak şarkılar tarafından gerçekten sömürgeleştirilmiştik. Greenwich Village, Tribeca, New York veya Beverly Hills’te yaşamayı hayal etmek güzeldi. Ve biraz denedim ve onunla yaşadım. Diyelim ki başkalarının hayallerini değil, kendi hayallerimi gerçekleştirme ihtiyacıydı: Avucumda okuduğum kader çizgisini takip ettim ve istediğimi yaptım.

Amerika, “Örümcek Adamı Öldürdüler”den “Kuzey Güney Batı Doğu”ya kadar şarkılarınızda zaten dolaşıyordu…

Kesinlikle Amerikan kültürüne gerçekten geçirgendik. Bu, savaş sonrası dönemden, Alberto Sordi’den ve “An American in Rome”dan Renzo Arbore aracılığıyla bize ulaşan bir şeydi. Kültür, kıyafet, müzik, sinema açısından her gün soluduğumuz bir havaydı. Ve her filmde, her klipte gördüğünüz metropollerin güzelliğini de unutmayalım. Bu yüzden benim için en azından bir süreliğine de olsa bu Amerikan rüyasına katılmaya çalışmak normaldi.

Mauro Repetto, bir zamanlar 883 tane vardı: Her zaman geleceğe bakıyorum ve Sanremo'yu düşünüyorum - fotoğraf 2

basın ofisi

Kitapta 883’ün başarısının zirvesindeyken bir gün Max Pezzali’ye “Miami’ye gitmek istiyorum, geri döner miyim bilmiyorum” dediğinizi anlatıyorsunuz. Ve o, kendi tarzına sadık kalarak, gözünü bile kırpmadan size “tamam” cevabını verdi.

Evet, her zaman her şeyi rasyonelleştirme yeteneğine sahipti. Anlamanız için size lisedeyken yaşadığımız bir olayı anlatacağım. Matematik öğretmeni tahtada Max’e belirli denklemler hakkında sorular sordu ve Max hiçbir şey bilmiyordu. Bir noktada ona “Pezzali, ama şu anda burada, İtalya’da bu basit denklemi kaç kişi hesaplıyor?” diye sordu. Ve o da yüksek melek gibi biraz düşündü ve İtalya’da kaç tane lise olabileceğini göz önünde bulundurarak aslında kaç kişi olabileceğini hesaplayarak cevap verdi… Çünkü o zaten her zaman çok mantıklıydı.

Öte yandan siz çiftin çılgın kısmını somutlaştırdınız mı?
Kesinlikle evet, hiçbir sınırım yoktu, çünkü artık onlara da sahip değilim. Ulaşılamaz hedefler aramakta hiç sorun yaşamadım. Mesela bir defilede gördüğüm ve dünyanın en güzeli olduğunu düşündüğüm Brandy’yi fethetmek için Los Angeles’a uçtuğumda ya da kasetlerimizi Radyo’ya getirerek Claudio Cecchetto’nun dikkatini çekmeye çalıştığımda olduğu gibi. Deejay. Bir golü kaçırdım, diğerini vurdum ama yine de çok iddialı iki goldü.

Max hiçbir şey olmamış gibi tepki verdi ama kimse seni durdurmaya çalışmadı mı? Claudio Cecchetto bile mi?
Ona şans vermedim, bir gecede ortadan kayboldum. Ertesi gün uçup Miami’ye gittim. O zamanlar bugünkü gibi cep telefonları yoktu ve 24 saat bulunamıyordu. Ve iz bırakmadan kaybolmak çok büyüleyici çünkü sıfırdan başladığınızda geçmişe bakamıyorsunuz. Ancak daha sonra Los Angeles’a gittiğimde Cecchetto beni buldu, beni otelden aradı ve hemen geri dönmemi söyledi. Hem o hem de babam beni “tekrar yola sokmaya” çalıştılar ama benim takip etmem gereken kendi kader çizgim vardı…

Amerika Birleşik Devletleri’ne vardığınızda bu hat sizi nereye götürdü?

Miami’den Los Angeles’a, Brandy’yle çıkma hayalinin peşinden gittim ve ardından Run DMC’nin plak şirketi efsanevi Def Jam Records ile albüm yapma şansı yakaladığım New York’a gittim. Bu fırsat bana Brandy’nin örnek arkadaşı ve Def Jam’in büyük iş adamı Russell Simmons’ın yakın arkadaşı Beverly sayesinde geldi. Beverly’nin erkek arkadaşının bir rap grubu vardı ve ben de İngilizce bir rap kaydı yapmak için onlarla birlikte stüdyoya gittim.

Peki o kayda ne oldu?

Müzikle pek ilgisi olmayan nedenlerden dolayı çöpe gitti. Hatta bir gün Beverly erkek arkadaşını aldattı ve o da karşılık olarak onu dövdü. Russell Simmons bunu öğrendiğinde arkadaşı Beverly ile dayanışma içinde plak şirketinin tüm desteğini kaldırdı ve Jeff’in New York’ta istenmeyen kişi olarak görülmesini sağladı. Böylece albümümü alıp İtalya’ya döndüm ve orada tek başıma, İtalyanca sözlerle bitirdim ve onu 1995’te çıkan tek solo albümüm olan “Zucchero filato nero” haline getirdim.

Tam olarak bir başarı değil…

Tam bir başarısızlık diyelim. Ama böyle bitmesine sevindim. O albüm İngilizce olarak çok güzeldi, İtalyanca olarak daha az mantıklıydı ve üstelik bu şarkıları söyleyecek hazır değildim ve ruh halinde değildim. Ve böylece Amerikan rüyası söndü ve İtalya’da bile benim için artık büyük umutlar kalmamıştı.

Ama o anda Max ve 883’le geri dönmeyi düşünmedin mi?

Bir dakika bile değil! Bildiğiniz gibi yönünü değiştiremeyen, yalnızca dümdüz karşıya bakan, azgın bir nehirdim ben gerçekten. Aslında sıfırdan başlamayı her zamankinden daha çok istiyordum; bu, her şeyi silip süpürmenin, neredeyse bir hayalete dönüşmenin, yeni bir hayata başlamak zorunda olan biri haline gelmenin tam zamanıydı. geri dönmeyeceğim.

Peki yeniden başlamaya nereden karar verdiniz?

Londra, New York, Los Angeles, Milano veya Roma gibi her zaman sevdiğim bir metropol olan Paris’ten. Ve orada gerçekten sıfırdan başladım. Pavia’daki iş bulma bürosunda çalışan annem sayesinde iş buldum. Disney’den bazı İtalyanların orada çalışması yönünde talepler almıştı ve benim istikrarlı bir işe sahip olmamı istediği için ben de röportaja kendim katılmayı kabul ettim. Müzik geçmişim olduğunu söylemedim, kimse beni tanımıyordu, kendimi edebiyat mezunu bir çocuk olarak tanıttım. Ve beni Disneyland Paris’in batı temalı bölgesi Frontierland’da bir kovboy sandılar.

Eğer bu sıfırdan başlamıyorsa…
Ama mutluydum. Ve yıllardır Fransızların dediği gibi “metro-boulot-dodo” tarzı bir yaşam tarzının tadını çıkardım: metro, çalışma ve uyku. Bu arada Paris’in Bastille bölgesine yerleştim ve şu anda hâlâ orada yaşıyorum. Ama güzel bir gün, bir İtalyan Disney yöneticisi beni tanıdı ve Walt Disney Company’nin en iyi departmanı olan “İş Çözümleri”nde çalışmaya başlamamı istedi; şu anda buradayım ve etkinlik yöneticisi olarak görev yapıyorum: Milyonların katılımıyla etkinlikler düzenliyorum. bütçeye uygun dolar, sevdiğim bir iş, üretim ve eğlence arasında.

Ama sen asla durmayan birisin. Şimdi ne planladın?
Bu arada kitap, 2024 baharından itibaren İtalya’daki tüm tiyatroları turnesine çıkaracağım bir tiyatro gösterisine dönüşecek. Maurizio Colombi ve Stefano Salvati’nin yönettiği, şarkı söyleyeceğim, gitar çalacağım ve Fantozzi ile Johnny Depp arasındaki hayatımı anlatacağım bir tür yenilikçi “tek kişilik gösteri”.

Yani bir şekilde müziğe de geri dönüyor musun?

Evet ama sadece tiyatro gösterisiyle değil. Sanremo’ya getirmek istediğim bir parçam var. Bugünlerde bitiriyorum ve herkes bana bunun çok güzel bir parça olduğunu söylüyor. Bakalım, çünkü hoşuma gidiyor ama tabii ki Amadeus ve şarkıları seçen kişi de beğenmiş olmalı. Ayrıca bir Disney etkinliği sırasında tanıştığım “Star Wars”un efsanevi yapımcısı Robert Watts ile bir projem var. “Bad Crossfit” adlı diziye dair fikrime aşık oldu ve bana yardım etmek istedi ama bunun için gerçekten milyonlarca dolar gerekiyor.

Mauro Repetto, bir zamanlar 883 tane vardı: Her zaman geleceğe bakıyorum ve Sanremo'yu düşünüyorum - fotoğraf 3

IPA

Tüm bu projelerin arasında, Max’in geçen yıl San Siro’daki konserindeki buluşmanın ardından, 883 gibi bir şeyi yeniden yapmak istemediniz mi?

Fırsat buldukça ikimiz de sorunsuz bir şekilde birlikte gülüyoruz ama ikimiz de ayakkabı çekeceği insanlar değiliz. Açıklayayım: Yaptığımız her şeyi eğlence olarak ve eğlenme arzusuyla yaptık. Masada araştırılan, çalışılan bir şeyi asla yapamadık. Yani eğer kendimizi bir durumda bulursak, birlikte eğleneceğimizden eminiz. Ancak yeni bir şarkı gibi bir şey yapmak için bunun gerçekten spontane ve nedensel bir durum olması gerekir. Çünkü asla meslektaş olmak istemedik ve olamadık, sadece arkadaştık.

Her zaman ileriye bakmanıza rağmen son yıllarda 883 sezonunda başka hiçbir deneyimde bulamadığınız bir şey var mı?

Elbette kaçırdığım bir şey varsa o da Max’ti. O şimdiye kadar tanıştığım en ilginç insan. İlginç derken, liseden beri hep yaptığımız gibi, konuşmalarıyla sizi gerçekten her türlü fanteziyle yolculuğa çıkarabilecek biri olduğunu kastediyorum.

Ama bunca zaman iletişimde kalmadın mı?

Amcasına “nasılsın amca?” diye sormak zorunda kalan küçük yeğen gibi değiliz biz. Hiç mantıklı değil, biz arkadaşız, aslında neredeyse tek kişiydik. Harika bir dostla, büyük bir tutkuyla, büyük bir aşkla nasılsın demek mantıklı değil mi? Şans isterse kendinizi görür, onun gözlerinde kaybolur ve gülersiniz ama aksi takdirde böyle bir şeyi zorla aramayın.

Mauro Repetto

ÖRÜMCEK ADAM’I BEN ÖLDÜRMEMİŞTİM – 883 ve mutluluk arayışı

Mondadori

168 kişi/gün, 18 euro