Haşlamalık Etten Paça Çorbası Tanımı

SULTAN

Mod
Global Mod
Haşlamalık Etten Paça Çorbası Tanımı İçin Malzemeler

• Dana gerdan (kemikli haliyle yarım kilo)
  • 2 litre soğuk su
  • 1 baş kuru soğan (bütün olarak, dağılmayacak biçimde)
  • 5 diş sarımsak (dileyen daha az ölçüde kullanabilir)
  • 2 adet defne yaprağı
  • 5-6 adet tane karabiber
  • var ise 1 adet kereviz sapı ve taze kekik
Etleri kavurmak için:

• 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağ
Terbiyesi için:

• 1 yumurta sarısı
  • 2 yemek kaşığı sirke
  • 3 yemek kaşığı limon suyu
  • 3 yemek kaşığı un (ben mısır unu kullandım)
Üzeri için;

• 1 yemek kaşığı tereyağ
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağ
  • Nane, pul biber, karabiber
Haşlamalık Etten Paça Çorbası Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Eti haşlamak için kalın tabanlı ve kapağı düzgün örtülen bir tencere seçilir.
  2. Tencerenin içine et alınır, birkaç defa yıkanır.
  3. Diğer gereçler de eklenerek kaynamaya bırakılır.
  4. Kaynadıktan daha sonra birinci 10 dakika altı kısılmaz ve delikli kepçeyle üzerine biriken köpükler toplanır.
  5. ondan sonrasında altı kısık bir biçimde yumuşayıncaya kadar pişirilir (yaklaşık 1,5 saat).
  6. Vaktiniz yoksa eti düdüklü tencerede de haşlayabilirsiniz. Benim vaktim genişti, sakince kaynatıp hatta piştikten daha sonra tuzunu atarak kapağı kapalı bir biçimde olduğu üzere ılıyana kadar beklettim tüm materyalleri. bu biçimdece hem daha besleyici birebir vakitte daha lezzetli oluyor.
  7. Etler yumuşayınca kemiklerinden ayrılıp istenen büyüklükte modüllere bölünür.Tercihe bakılırsa yağlarından ayrılır.
  8. Etlerin haşlandığı sudan evvel parçalamamaya dikkat ederek soğan çıkarılır, kenara bırakılır. çabucak sonrasında kalanı süzülür.
  9. Ayrı bir tencereye zeytinyağ ve salça alınarak orta ateşte kavrulur.
  10. Salçanın kokusu çıkınca içine temizlenip parçalanan etler eklenip onla kavrulur (bu sırada etler küçülüyor, şayet etlerin çorbanın ortasında iri kalmasını tercih ediyorsanız kavurmadan ekleyebilirsiniz).
  11. En son soyulup ezilmiş sarımsaklar ve eklenmediyse tuz eklenir ve kendi et suyu ile 5 dakika kadar kısık ateşte ağzı kapalı olarak kaynatılır.
  12. Terbiyesini hazırlamak için gerekli materyaller bir kasenin ortasında pürüzsüz hale gelene kadar çırpılır.
  13. Terbiyesi kaynayan karışıma ek edilirken öbür terbiyeli çorbalarda olduğu üzere evvel kaynayan et suyundan 1-2 kepçe alınıp terbiyenin çırpıldığı kaseye eklenip karıştırılarak terbiye ılıtılır.
  14. Ilık terbiyeden de 1 kepçe kaynayan karışıma eklenir, karıştırılır.
  15. hemen sonrasında yeniden çorbadan 1-2 kepçe terbiyeye eklenip karıştırılır ve bir yandan çorba süratle karıştırılırken bütün terbiye çorbaya eklenir.
  16. Kaynayıncaya kadar karıştırılır, 2-3 dakika kaynatılır.
  17. Kıvamı koyu olursa sıcak suyla açılır.
  18. Üzeri için seçilen baharatlar yağda kızartılarak çorbaya eklenir.
*Et seçimiyle de orjinal paça çorbasından farklı olan bu tanımda sarımsakları ve etleri de gerçeğinden farklı olarak kavurdum ve sarımsaklar biraz pişsin, etler de küçülsün istedim. İstek edenler terbiyeyi çırpıp hazır edince sarımsakları terbiyeye ekleyerek daha çiğ kullanabilir. Etleri de kavurmadan daha iri kesimler halinde kalacak biçimde en son ekleyebilirsiniz.

Haşlamalık Etten Paça Çorbası Tanımı Fotoğraflı Yapılışı