Frankfurt, Sangiuliano: "Rovelli hakkındaki karanlıkta, sansüre karşıyım"

SULTAN

Mod
Global Mod
İptal duyurusu Gelecek yılki kitap fuarındaki varlığının iptali, İtalyan Yayıncılar Birliği başkanı ve 2024 Kitap Fuarı’nın olağanüstü hükümet komiseri Ricardo Franco Levi tarafından Carlo Rovelli’ye duyuruldu. .

Crosetto: “Beni tartışmanın dışında bırakın, umarım yeniden düşünürüm” Savunma bakanı hemen tepki göstererek şunları gözlemledi: “Birisi Carlo Rovelli’nin Frankfurt Fuarı’na katılmamasına karar veriyor. Kendisinin yayınladığı mektuptan okuduğum kadarıyla, o onun arkadaşı. Prodi ile müsteşarlık dışında tanımadığım bir arkadaş. O yüzden beni tartışmalarınızın dışında bırakın”. Ardından şunları ekliyor: “Levi’nin kararı üzerinde ‘sansür’ veya baskıdan söz eden, her zaman görev başında olan İtalyan komplo uzmanlarını hayal kırıklığına uğrattığım için üzgünüm. Bunu hayatımda hiç duymadım, karar verdiği için üzgünüm. konuşmacıyı değiştirmek için ve hiçbir hükümet üyesinin veya İtalyan kurumlarının herhangi bir baskı uygulamadığından kesinlikle eminim. Alınan kararın yeniden düşünülmesini isteyen ilk kişi benim”.

Conte: “Önleyici sansür” M5’lerin lideri Giuseppe Conte, sosyal ağlarında yazan Rovelli’ye karşı bunun yerine “önleyici sansür”den bahsediyor: “İtalya, prestijli Buchmesse 2024’ün onur konuğu olacak. Açılışa ilk olarak Carlo Rovelli davet ediliyor. silaha ve savaşa karşı fikirleri bir ‘utanç’ teşkil edebileceği için törene ve sonra evde bırakıldı. Olaylara isimleriyle bakalım: önleyici sansür. Ama kitap fuarında bile özgür düşünceye yer yok mu? Serbest fikir alışverişinde tek hakim düşüncenin sorgulanmasına izin veriliyor mu? Biz ne yapıyoruz: hükümet yetkililerini gücendirmemek için aydınlarımızı mı seçiyoruz? Yazık”.

Adelphi, Rovelli ile dayanışma içinde: “Otosansür ciddi” Adelphi’nin başkanı Teresa Cremisi ve genel müdür Roberto Colajanni de davaya müdahale ediyor ve komiserin mektubuna atıfta bulunarak şunları söylüyor: “Kendi kendini- hükümetin olağanüstü komiseri olarak daveti formüle eden İtalyan Yayıncılar Derneği başkanı tarafından sansür uygulanması, kendisini özgür olarak tanımlayan herhangi bir ülkede utanç verici bir uygulamadır. Yazara olan tüm yakınlığımızı ifade etmek”.

Bakan Sangiuliano kendi payına şunları açıklıyor: “Ricardo Franco Levi’nin bizzat teyit edebileceği gibi, hem tanımadığım Profesör Rovelli’nin katılımından hem de müteakip niyet değişikliğinden habersizdim. Pavyonun hazırlanmasını üniversitelerimizin Mimarlık bölümünden en iyi beş genç mezununa emanet etme fikrim gibi örgütsel komiser”.