Eski Ilva hükümeti olağanüstü yönetim kararnamesi üzerinde çalışıyor

Hasan

Member
Karmaşık, gergin, zor bir yönetim kurulu. Acciaierie d'Italia için Invitalia ile A.Mittal arasındaki maç sona erecek gibi görünüyor ve yarın Largo Chigi'deki Sala Monumentale'de yapılan çağrıda hükümet tarafından sendikalara resmileştirilen komisyon üyeliği. Ancak yol basit değil; Aslında eski Ilva grubunun olağanüstü yönetimi, 2012'de olduğu gibi yüksek fırınların çevre sorunları nedeniyle yargı tarafından engellendiği durdurulmuş bir tesise değil, Mittal Kızılderililerinin de dahil olduğu tanımlanmış bir kurumsal yapıya sahip bir şirkete aşılanacaktı. çoğunlukta, akla gelebilecek tüm hukuki zorluklarla birlikte. Ancak bugün hükümet, olağanüstü yönetim altında krizdeki şirketlerin üretim ve istihdamının sürekliliğini korumaya yönelik tedbirleri güçlendirecek metne etkili içerik kazandırmak amacıyla dün Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan kanun hükmünde kararname üzerinde çalışmaya devam etti. Muhtemelen yarınki toplantıda Fim Fiom Uilm Uglm ve Usb'ye de sunulacak.

Taranto ile ilgili sektörler yarından itibaren süresiz olarak kapatılacak

Bu sırada Taranto'da ilgili şirketlerin tüm rahatsızlığı patladı 31 Aralık itibarıyla Adi'nin asla tahsil edemediği 120 milyondan fazla faturadan vazgeçme riskiyle karşı karşıya kalanlar. Aslında yarından itibaren Aigi, Casartigiani ve Confapi Industria'ya katılan tüm şirketler, eski Ilva grubunun fabrikasında yürütülen tüm iş faaliyetlerini süresiz olarak askıya alacak. Şirketler tek ağızdan “Bu krediler, ilgili sektörlerin aynı önlemle 150 milyon kaybettiği 2015'te olduğu gibi, olağanüstü yönetim prosedürüyle atık kağıt haline getirilecek” dedi ve “şirketle diyalog kurma girişimlerinin boşuna olduğunu” da kınadılar. Hükümet ve eski Ilva'da tesisin yeşil geleceğinin ve tüm Taranto eyaletinin ekonomisinin ötesinde ilgili şirketlerin kredisini ve hayatta kalmasını güvence altına alabilecek kalıcı bir masanın kurulmasına yönelik tekrarlanan talepler”.

Ve protestonun ancak “31.12.2023 tarihi itibarıyla biriken tüm kredilerin güvence altına alınması” ve “fabrikanın geleceği ve tesisin kaderi hakkında kalıcı bir masanın toplanması” karşısında sona ereceği konusunda bir kez daha uyarıyorlar. tüm şehrin ekonomisi “. Ancak Ağustos 2023'e ilişkin faturaların ilk ödemelerini aldıktan sonra günlerdir fabrikanın giriş kapıları önünde protesto gösterisi yapan Casartigiani taşımacılarının protestosu artık azaldı.

Gider Bu arada hükümetin eski Ilva Grubu'na katılmak isteyen olası endüstriyel gruplara yönelik gayri resmi 'keşif' faaliyeti de devam ediyor Dün Federacciai'nin başkanı Antonio Gozzi şirketlerin bakış açısını açıklığa kavuşturmuş olsa bile. “Acciaierie d'Italia'nın ilgili endüstrilere ve enerji tedarikçilerine olan borçları” başta olmak üzere “pek çok karanlık noktanın açıklığa kavuşturulması gerekiyor”. Gozzi'ye göre aslında borçların ödenmesi gerekiyor ancak “ancak giren özel kişilerden bunu yapmaları istenemez” ve “sistemler üzerinde gerekli özenin gösterilmesi gerekiyor”. Çünkü, diye devam ediyor, 2012'den bugüne “çabalar, sahanın çevreleştirilmesi üzerinde yoğunlaştı ve olağan bakım yatırımları azaltıldı. Yukarı ve aşağı yöndeki tesislerin durumunun optimal olmadığı hissi var” dedi. Siderweb web semineri 'pazar ve çevre'.

Ancak bugün çelik sektöründe Mimit, Metinvest ve Danieli grubu ile dış finansman ve devlet teşviklerinin desteğiyle belirli bir süre için izin verecek bir mutabakat zaptı imzalayarak Piombino merkezinin yeniden faaliyete geçirilmesi için bir Mutabakat Zaptı imzaladı. yaklaşık 260 hektarlık bir alanda, “demirli malzemelerin daha ileri işlemlere tabi tutularak sıcak haddelenmiş rulolara dönüştürülmesinden elde edilen nihai çelik ürünlerinin üretimi için çevresel açıdan sürdürülebilir bir tesisin geliştirilmesi, inşası, mülkiyeti, işletilmesi ve bakımı”. Mimit'in bir notunda açıklandığı gibi, tamamen faaliyete geçtiğinde yaklaşık 1.500 doğrudan ve dolaylı işçiye istihdam sağlayacak ve “diğer bölgesel ve ulusal ilgili endüstriler üzerinde önemli bir ekonomik etkiye sahip olacak” bir proje.

“Bugünkü anlaşma, Taranto ve Terni fabrikaları ve kuzey İtalya'daki çelik fabrikalarıyla birlikte ulusal çelik planı bağlamında giderek daha merkezi bir rol üstlenecek olan Piombino merkezinin yeniden hizmete açılması için çok önemli bir adıma işaret ediyor. Hedefimiz rekabetçi, sürdürülebilir ve son teknolojiye sahip bir çelik endüstrisine yöneliktir: üretim sistemimiz ve Made in Italy'nin mükemmelliği için gerçek bir büyüme ve gelişme motoru”, diye açıklıyor Ticaret Bakanı Adolfo Urso imzayı atarken.

Ayrıca okuyun