Ekşili Çorba (Kahramanmaraşın Yöresel Lezzetlerinden)

SULTAN

Mod
Global Mod
Ekşili Çorba (Kahramanmaraşın Yöresel Lezzetlerinden) Tanımı İçin Malzemeler

• 1 kase kırmızı mercimek
  • 2 kaşık dövme (yarma)
  • 1/2 (yarım) kg semizotu (patlıcan, ıspanak, pancar (pazı da kullanılabilir)
  • 3-4 büyük diş sarımsak
  • Kimyon
  • 1 yemek kaşığı sumak ekşisi yahut limon
  • Tuz
  • 2 kaşık tereyağı (Sıvı yağ yada zeytinyağı)
  • Nane, pulbiber
Ekşili Çorba (Kahramanmaraşın Yöresel Lezzetlerinden) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

Merhaba bu defa size en sevdiğim çorba olan yaz kış yapılan bir tanımı ile geldim. Olağanüstü bir lezzet kesinlikle denemelisiniz
😋
.

1. Öncelikle mercimek ve dövmeyi yıkayın. Bu katı olmayacak biçimde su ekleyin.
  2. Tuz ve kimyon ekleyerek olağan mercimek çorba pişirir üzere, ister düdüklüde ister olağan tencerede pişirin.
  3. Mercimekler ve dövmeler uygunca pisince yıkayıp doğradığınız semizotunu ekleyin. (ben daha önce yıkayıp şoklayarak buzluğa attığım semizotunu kullandım. )
  4. Bu kademede şayet fazla katı olursa kaynamış su ekleyebilirsiniz.
  5. Semizotuyla birlikte 5-10dk daha pişirin (çiğden koyduysanız semizotu yumuşayana kadar pişirin)
  6. Altını kapatmaya yakın sumak eksisi ekleyin ( damak tadınıza bakılırsa artırabilirsiniz) bir taşım kaynayınca ocağı kapatın.
  7. Diğer yandan sarımsakları havanda güzelce ezin.
  8. Tereyağını bir tavaya alın eriyince sarımsakları ekleyip biraz kavurun (böyle yapınca sarımsak tadı daha hoş oluyor)
  9. Nane ve pulbiber (damak tadına bakılırsa ben 1 dolu tatlı kaşığı koydum) ekleyin altını kapatın.
  10. Çorbanın üzerine gezdirip karıştırın.
  11. Kaselere koyup sıcak servis yapın.
    Afiyet şifa olsun
    ❤
    .
    Not:kişi sayısına bakılırsa ölçüler artırılabilir. Ayrıyeten pişmiş nohutunuz var ise 1 şu bardağı ekleyebilirsiniz. O denli de epey daha lezzetli oluyor. Son olarak semizotu yahut hangi sebzeyi koyacaksanız bol olmalı.
Ekşili Çorba (Kahramanmaraşın Yöresel Lezzetlerinden) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı