Çizgi roman, ölü Massimo “Cavez” Cavezzali

SULTAN

Mod
Global Mod
11 Şubat 1950’de Ravenna’da doğan Massimo Cavezzali, çok küçük yaşlardan itibaren Floransa’ya taşındı ve 1980’lerde aşağıdaki gibi uzmanlaşmış çizgi roman dergilerinde karikatürler yayınlamaya başladı. Grifon, Mavi Gökyüzü Ve Kurt Albert.

2012 röportajında başlangıçlarını hatırladı. “Ben başladım Büyücü – dedi – ana karakter olarak Tanrı ile çizgi roman yapmak. Daha sonra birçok dergide bunlara devam ettim ve hala Big Bang adlı bir şeritle devam ediyorum, neredeyse bir tür ‘Cavezzali İncil’i’. “İlgimi asla kesmeyen bir konu” dedi ve açıkladı başarılı bir çizginin sırrı: “Mizah + felsefe + psikoloji + öngörülemezlik”.

Öte yandan, en popüler ve üretken İtalyan çizgi roman yazarlarından biriydi: Kendine özgü özelliği, silahsızlandıran bir mizah anlayışı ile blogunda her gün yeni çizimler ve hikayeler yayınladı.

Massimo “Cavez” Cavezzali’nin ölüm haberinin yayılmasının ardından karikatürist dostları ve hayranlarından çok sayıda başsağlığı mesajı geldi. Ölümünün Facebook’ta duyurulması üzerine yapılan yorumlarda, “Büyük karikatürist, iyi mizahçı, kendine özgü üslubuyla bir döneme damgasını vurdu ve toplumumuzun zaaflarını ve önyargılarını çizdi” yazıyordu.