New York, Salman Rushdie için ilk halka açık gezi

SULTAN

Mod
Global Mod
19 Mayıs 2023, 16:23

Yaralanmadan dokuz ay sonra, yazarın PEN galasında görünmesi. “Kurtarıcılarıma duygusal bir saygı duruşu” dedi

Salman Rüşdi dokuz ay önceki saldırıda bir gözünü kaybetmişti ve galada PEN Yüzüncü Yıl Cesaret Ödülünü alması beklenmiyordu.

Ödül töreninde konuşan yazar, “Bu ödülü yardımıma gelen herkes için kabul ediyorum. O gün hedef bendim ama onlar kahramandı. O gün cesaret ettiler ve hayatımı kurtardıkları için onlara teşekkür ediyorum.” PEN tarafından yayınlananlara göre Şeytan Ayetleri.

Kendisi yazdığı için bir ölüm tehdidi altında yaşarken, onlarca yıldır zulme uğrayan yazarların ve özgür yazının yorulmak bilmez bir savunucusu olan Rushdie için sahneye duygusal bir dönüş oldu.

Rushdie, bıçaklanarak New York’taki Chautauqua Enstitüsü kültür merkezine koşan ve saldırganın karşısına çıkan “kahramanlar” adına ödülü kabul ettiğini söyledi.

PEN, Rushdie’nin geçen yıl bir konferansta boynundan ve gövdesinden 18 kez bıçaklanmasından bu yana ilk kez halkın karşısına çıkmasıydı. Saldırının ardından fail hem ciddi fiziksel sorunlarla hem de TSSB ile mücadele etti.

Ayrıca oku
sponsorlu içerik

Ayrıca oku
sponsorlu içerik

İlgili