Jetpack Üreticisi Kimsenin Jetpack Almadığından Şikayet Etti

Felaket

Member
Çoğunuz Jetgiller çizgi sinemasını hatırlıyorsunuzdur. bu biçimdelar gelecekteki jetlerinde o çizgi sinemadaki üzere olacağını hayal ederdik. Şimdilerse ise jetpackler gerçeğe dönüşmüş durumda lakin hayallerimizdekinden epeyce farklı bir biçimde.

Avustralyalı mucit David Mayman ürettiği jetpacklerle neredeyse dünyanın her yerinde uçuş gerçekleştirdi. Jetpackler tahminen de kullanımlarının sıkıntı olmasından dolayı gereğince ilgi çekmedi ve bu jetpack Mayman’ı çok üzdü.

“Kafalarını kaldırıp üst bakmadılar”

Jetpacklerin ana problemlerinden birisi hiç pratik bir kullanıma sahip olmaması. Yaklaşık 40 kg yükündeki bu jetpackler bedeninizde yanıklar olmaması için birkaç kalın kalın hami giysiyle kullanılmalı. Bununla da kalmıyor ve kullanıcılar ayaklarını havada ve hayli düz tutmalı aksi takdirde ayakları yanabilir.

Mayman bir demecinde “Birkaç yıl evvel Sidney limanı etrafında bir uçuş yaptım. İnsanları bakılırsacek kadar yakın uçtuğumu hatırlıyorum ve kimileri üst bakmadı. Jetpack gürültülü, bu yüzden yemin ederim beni duydular. Lakin orada bir jetpackle uçuyordum ve bakmadılardiyor. Bu da Mayman için çok kırıcı bir deneyim olmuş.

Birinci jetpack uçuşları 1960’larda yapıldı

JSTOR’a bakılırsa, birinci jetpack uçuşları yaklaşık 136 kg yükünde nozullardan sıcak gaz püskürten kelamda bir “roket kemeri” kullanılarak denendi. Mayman 1984 Olimpiyatları’nda bir pilotun bir paketi uçurmasını izledi. Yani jetpack teknolojisi yeni bir teknoloji değil.

Jetpack pilotu hayatından oldu

Jetpackler yalnızca sıcak egzozu, yükü ve sıkıntı kullanmasıyla değil beraberinde 2020’de jetpack pilotu Vince Reffet’ın eğitim sırasında ekipmanı arızalanıp hayatını kaybetmesiyle de makus bir üne sahip.

Fiyat, pratiklik ve güvenlik sıkıntıları çözülene kadar beşerler aşağıya bakmaya devam edecek üzere görünüyor. Bundan yıllar daha sonra Jetgiller olur muyuz bilemiyoruz fakat sanırım Mayman’ın yüzü bir süre daha gülmeyecek.