Gazeteci Maria Giovanna Maglie hayatını kaybetti

SULTAN

Mod
Global Mod
Deneme yazarı ve köşe yazarı Maria Giovanna Maglie, 3 Ağustos 1952’de Venedik’te doğdu. Maria Giovanna Maglie uzun kariyerine gazetede gazeteci olarak başladı. Birimsonra varmak 1989’da Rai’de. Birinci Körfez Savaşı sırasında Orta Doğu’ya ve ardından New York muhabirliğine gönderildi. Ölüm haberini sosyal medya hesabından yazdığı arkadaşı Francesca Chaouqui’den geldi: “Bu sabah Babalar Evi’ne döndü. Dün gece venöz komplikasyon nedeniyle San Camillo Forlanini’ye götürüldü ve az önce vefat etti. Sıradaki bendim.” ona, her zamanki gibi sonuna kadar savaştı. Şimdi barış içinde”.

Sağlık sorunları – Gazetecinin son dönemde sosyal ağlarda anlattığı çeşitli sağlık sorunları vardı. “Neredeyse iki aydır bir dizi ameliyat için hastanedeyim – Aralık ayında Twitter’da neden televizyona çıkmadığını merak edenlere yanıt yazmıştı -. İşte yokluğumun nedeni bu. Umarım iyileşirim. mümkün olan en kısa sürede ve eskisi gibi geri gel, şimdilik bana en iyisini dile”. Kısa bir süre önce Maglie, Retequattro’da Nicola Porro’nun sunduğu talk show olan Dördüncü Cumhuriyet programının seçim maratonunda hastalanmıştı. “Gizlemeye çalıştığım bir hastalığım vardı, o dedi. Bağlantıyı kestim ve sonra da kesmem gerektiğini açıkladım. Seyirciler fark etti mi bilmiyorum.”

TV ve gazeteler arasında kariyer – Maglie, 1960’ların başında Venedik’ten Roma’ya taşınmıştı. Birim için Latin Amerika’da uluslararası politika ile ilgilenen bir muhabir olarak çalışmaya başladınız. İtalyan Komünist Partisi ile ideolojik farklılıklar nedeniyle Birim’den ayrıldı, 1989’da Rai tarafından işe alındı. 1990 yılında 1. Körfez Savaşı çıkınca TG2 için Ortadoğu’ya gönderildi. Daha sonra 1993 yılına kadar New York muhabiri oldu. Ayrıca Il Giornale ve Il Foglio gibi çeşitli gazetelerin yanı sıra Radio Radicale ve Radio 24 için çalıştı. Aynı zamanda bir yazardı: Kitapları arasında Oriana Fallaci’nin biyografisi ve uluslararası politika konuları üzerine bazı denemeler.

Yorumcunun rolü – Çeşitli siyasi programlarda yorumcu olarak televizyonda çok yer aldı, her zaman sağcı fikirlere yakın oldu. 2019’un başında bir tartışmanın merkezindeydi çünkü Rai, Tg1’den hemen sonra bir bilgi şeridini ona emanet etmeye istekliydi, ancak Pd ve Movimento 5 Stelle’den gelen protestolar karşısında proje gerçekleşmedi.

Giorgia Meloni: “Akıllı ve mücadeleci” – “Maria Giovanna Maglie’ye elveda. Güçlü, zeki, mücadeleci, ciddi bir profesyonel ve her zaman yüzleşmeye hazır. O özlenecek. Tüm sevenlerine en içten taziyelerimi sunuyorum”. Başbakan Giorgia Meloni, gazeteciyi hatırlatarak Facebook’ta yazdı.

Sosyal medyada “Maria Giovanna Maglie gitti, kavgacı bir gazeteci, fikirleri ve polemikçi yüzüyle güçlü bir kadın. Herkes onu kendi tarzında, tutkularına ve hassasiyetlerine göre hatırlıyor” diye yazdı. Henry Mentana. “Maria Giovanna Maglie ile hayallerimizi, savaşlarımızı ve fikirlerimizi paylaştığımız çok sevdiğim bir arkadaşımı kaybettim”, bunun yerine gazeteci ve yazarın anısı. Alberto SamonaKolezyum Arkeoloji Parkı yönetim kurulu üyesi.