Frankfurt’taki Buchmesse’deki Rovelli’de mola verin, sonra Levi ikinci kez düşünür

SULTAN

Mod
Global Mod

Davetin geri çekilmesi, İtalyan Yayıncılar Birliği başkanı Levi’den gelen bir mektupta Rovelli’ye ulaşmıştı ve bundan sonra 1 Mayıs’ta Concertone’daki müdahale Fizikçinin adını vermeden Savunma Bakanı Guido Crosetto’ya saldırarak Ukrayna’daki savaşta olası bir tırmanıştan bahsettiği Roma’da, onun Frankfurt’a katılımı “tartışmaları ve saldırıları yeniden canlandıracaktı”.

Kültür dünyasından Rovelli ile tam dayanışma, sansüre karşı yeniden düşünülmesi ve karşı çıkılması talebi başta Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano olmak üzere birçok aydın ve hükümet yetkilisi tarafından dile getirildi. Sangiuliano, “Genel olarak, sansürlere maruz kaldığım için, onları başkalarına dayatmaya karşıyım. Belki Profesör Rovelli’ninkine, Pierangelo Buttafuoco, Francesco Borgonovo, Marcello Veneziani veya çoğulculuğa saygı duruşunda bulunan diğerlerine birkaç ses daha ekleyebilirim”, diye vurguluyor Sangiuliano. . Bakan Crosetto, “Levi’nin kararıyla ilgili olarak halihazırda sansür veya baskıdan söz eden, halen görevde olan İtalyan komplo uzmanlarını hayal kırıklığına uğrattığım için üzgünüz ve şöyle açıklıyor: “Bunu hayatımda hiç duymadım ve yeniden düşünmeyi umut eden ilk kişi benim. alınan karardan”

Levi’nin kendisi de bunu doğruluyor: “Olağanüstü komiser olarak, herhangi bir baskı veya talep görmeden ve Cumhurbaşkanı’nın bir kararnamesi ile bana verilen kurumsal sorumluluğu harfiyen yerine getirme seçimlerimi ifade ettim”.

İtalyan Yayıncılar Derneği ayrıca Levi’den, “alınan kararlara yol açan kurumsal sağduyunun nedenlerini oybirliğiyle anladığını ve aynı zamanda Profesör Carlo’nun varlığını teyit edebileceğini umduğunu oybirliğiyle ifade ettiği Başkanlık Komitesi ile bir araya gelerek yeniden düşünmesini istedi. Frankfurt’ta Rovelli”. Feltrinelli Grubu bile “Carlo Rovelli’ye yapılan davetin onaylanacağını” umarak Levi’yi yeniden düşünmeye çağırdı. “Otosansürün ciddiyeti”, Rovelli’nin son kitabı “Beyaz Delikler”in yakın zamanda yayımlandığı Adelphi’nin başkanı Teresa Cremisi ve “ayrılmaktan başka bir şey yapamayacağımız bir karardan” bahseden genel müdür Roberto Colajanni tarafından kınandı. “.

Torino Kitap Fuarı’nın görevden ayrılan direktörü Nicola Lagioia, Facebook’ta yaptığı bir gönderide “bu, yayıncılık dünyasından gelen kötü bir sinyal” diyor. Mondadori Libri’nin genel müdürü Enrico Selva Coddè, “düşünce bağımsızlığının, fikirlerin evrenselliğinin ve seslerin çoğulluğunun özgürlüğün, demokrasinin ve dolayısıyla yayıncılığın kurucu değerleri arasında olduğunun” altını çiziyor. İtalyan Bağımsız Yayıncılar Derneği için “Carlo Rovelli’nin entelektüel önemine sahip bir figürün önleyici sansür biçimlerine maruz kalması” kabul edilemez.